ABRF 2019 Annual Meeting Program

Just announced: The 2019 ABRF Annual Award for Outstanding Contributions to Biomolecular Technologies will be presented to Richard M. Caprioli, the Stanford Moore Professor of Biochemistry and Director of the Mass Spectrometry Research Center at Vanderbilt University School of Medicine. Dr. Caprioli’s research focuses on the discovery of temporal and spatial processes in biological systems using mass spectrometry.

See below for latest Program Schedule (as of 2.21.2019; this schedule is subject to change).

Click here for the Program at Glance.

All events will be held at Henry B. González Convention Center unless noted otherwise.

FRIDAY, MARCH 22, 2019

8:00 am - 6:00 pm

Exhibitor Registration Open

Hall 4A

2:00 pm - 6:00 pm

 

 

 

Attendee Registration Open

Hall 4A

7:00 am - 7:00 pm Registration Open Hall 4A

Please note that the following five Satellite Workshops require their own registration and fee (they are not included as part of the ABRF Annual Meeting). If you would like to attend a Satellite Workshop only, you may register for a Satellite Workshop without having to register for the ABRF Annual Meeting. Click here for registration information.

Breakfast will be served from 7:30 am – 8:30 am, and lunch will be served from 12:00 pm – 1:00 pm for Satellite Workshops.

8:00 am - 4:00 pm (SW1) Data Independent Acquisition in Practice: Foundations and Resources for Implementing DIA Room 212A
Organizer:
Pratik Jagtap, University of Minnesota Yan Wang, University of Maryland Benjamin Neely, NIST
Joanna Kirkpatrick, Leibniz Institute on Aging – Fritz Lipmann Institute (FLI)

Speakers:
Benjamin Neely, National institute of Standards and Technology Mukul Midha, Institute of Systems Biology
Pratik Jagtap, University of Minnesota
Joanna Kirkpatrick, Leibniz Institute on Aging – Fritz Lipmann Institute (FLI)
8:00 am - 4:00 pm (SW2) Mentoring and Leadership for ABRF Membership and Corporate Sponsors Room 212B
Organizers:

Luellen Fletcher, University of Pennsylvania
Laura Lewis-Tuffin, Mayo Clinic, Jacksonville, Florida
Anitha Chennat, University of Michigan, Ann Arbor

Speakers:    
Bob Garvey, The Lio Partnership

8:00 am - 4:00 pm (SW3) Lean Tools for Enhanced Core Management Room 213A
Organizer:
Jay W. Fox, University of Virginia School of Medicine

Speakers:
Jay W. Fox, University of Virginia School of Medicine
Robert Carnahan, Vanderbilt University School of Medicine
Elizabeth Sinclair, University of California, San Francisco
Thomas McHugh, University of Maryland School of Medicine
8:00 am - 4:00 pm (SW4) Use of FFPE in Next-Generation Sequencing: Considerations from Bedside to Bench Room 213B

Organizer:     
Marie Adams, Van Andel Institute
Zach Herbert, Dana Farber Cancer Institute

Speakers:      
Prashant Singh, Roswell Park Comprehensive Cancer Center
Hamid Khoja, Covaris
Katie Hoadley, University of North Carolina
Bill LaFramboise, Allegheny Cancer Institute
Shawn Levy, HudsonAlpha Institute for Biotechnology

8:00 am - 4:00 pm (SW5) Image Processing and Analysis for Microscopy Room 216
Organizer:
Mark Sanders, University of Minnesota

Speakers:
To be announced
4:00 pm - 5:00 pm New Member/First Time Attendee Welcome & Orientation Meeting Room 209
4:00 pm - 5:00 pm Research Group/Committee Chairs Orientation Meeting Room 208
5:00 pm - 6:00 pm Keynote Address – Perspectives of ABRF, A Bridge from the Past to the Future Room 214ABC
Keynote Speakers:
Ron Niece, Research Resources & Technologies
Christopher E. Mason, Weill Cornell Medicine
6:30 pm - 8:00 pm Opening Reception Hall 4A

.

  • 6:30 am - 7:30 Am

    RENEW HATHA YOGA

    Room 208

    Come and join me at this Renew Hatha Yoga class! We will stretch and strengthen, relax and restore with this balanced practice accessible to all students of all levels. There will be opportunities to challenge yourself and deepen your practice through greater understanding of yoga and yourself. 
     
    There may be some dynamic movements, but poses will be held a little longer to allow your body to sink into the posture and increase strength and mobility. We will start the practice with breath work and setting an intention to start you out for your day. We will finish with guided meditation.
     
    Come wearing comfortable clothes that allow movement and bring a yoga mat. If your mat did not fit into your luggage, we will arrange for clean towels from the hotel. 
     
    I am looking forward to meeting you!

    Aniko 

    7:30 am - 6:30 pm Registration Open Hall 4A
    8:00 am - 9:00 am Plenary Session I (Genomics) – Big Data and Health Room 214ABC
    Organizer:
    Sridar Chittur
    The State University of New York at Albany

    Speaker:
    Michael Snyder
    Stanford Center for Genomics and Personalized Medicine
    9:00 am - 10:00 am Concurrent Scientific Session (Genomics): Open Mic Room 214ABC
    Organizer:
    Sridar Chittur
    The State University of New York at Albany

    Speakers:
    To be announced
    9:00 am - 10:00 am Concurrent Scientific Session (Imaging): Open Mic Room 213AB
    Organizer:
    Richard Cole
    Wadsworth Center

    Speakers:
    Michelle S. Itano
    UNC Neuroscience Center

    Christopher J. Gilpin
    Purdue University

    Guillermo Marqués
    University of Minnesota
    9:00 am - 10:00 am Concurrent Scientific Session (Mass Spectrometry): Open Mic Room 214D
    Organizer:
    Roy Martin, Waters Corporation

    Speakers:
    To be announced
    9:00 am - 10:00 am Concurrent Scientific Session (Core Administration): Open Mic - RESEARCH COMMUNITY ACTION POST FASEB REPORT ON MAXIMiZING THE VALUE OF SHARED RESEARCH RESOURCES Room 212AB

    Organizer:
    Justine Karungi Kigenyi
    University of Kansas Medical Center

    Speakers:
    Justine Karungi Kigenyi
    University of Kansas Medical Center 
    Julie Auger
    University of California, Davis
    Katherine Hale
    MD Anderson Cancer Center
    Isabelle Girard
    University of Wisconsin-Madison
    Sheenah Mische
    NYU Langone Health
    Susan Meyn
    Vanderbilt University Medical Center 
    Tom McHugh
    University of Maryland School of Medicine
    Heather Richards
    The Ohio State University Comprehensive Cancer Center 
    Andrew Vinard
    University of Massachusetts, Amherst
    Mary Winn
    Van Andel Institute 
    Jeff Weiss
    Northwestern University
    Paula Abercrombie
    Advanced Imaging Research Center, UT Southwestern Medical Center

    10:00 am - 10:30 am Coffee Break Hall 4A
    10:00 am - 6:30 pm Exhibit Hall Open Hall 4A
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Genomics): Epitranscriptomics 
    Room 214ABC
    Organizer:
    Christopher Mason
    Cornell Weill School of Medicine

    Speakers:
    Roham Razaghi
    Johns Hopkins University
    Christopher Mason
    Cornell Weill School of Medicine
    Michael Kharas
    Memorial Sloan Kettering Cancer Center
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Imaging): Imaging Flow Room 213AB
    Organizer:
    Meredith Calvert
    Gladstone Institutes

    Speakers:
    Peter Lopez
    NYU Langone Health
    Nicole Poulton
    Bigelow Laboratory for Ocean Sciences
    Hans Minderman
    Roswell Park Comprehensive Cancer Center
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Mass Spectrometry): Making a Proteomics Core Nimble and Efficient Room 214D
    Organizer:
    Ben Neely, NIST

    Speakers:
    Benjamin C. Orsburn
    NCI at Frederick
    Brett S. Phinney
    UC Davis Genome Center
    Birgit Schilling
    Buck Institute for Research on Aging and University of Southern California (USC)
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Multi-Institutional Core Collaborations Room 212AB
    Organizer:
    Tom Colella, Arizona State University

    Speakers:
    Tom Colella
    Arizona State University
    Nicholas Ambulos
    University of Maryland School of Medicine
    Eric Chow
    University of California, San Francisco
    William Russell
    The University of Texas Medical Branch at Galveston
    Michael E Zwick
    Emory University School of Medicine
    12:00 pm - 1:00 pm Lunch Hall 4A
    1:00 pm - 2:00 pm Plenary Session II (Core Administration) – Understanding the Science of Branding when Branding for Science Room 214ABC
    Organizer:
    Luellen Fletcher, University of Pennsylvania

    Speaker:
    Chris Dillon, University of Florida, Gainesville
    2:00 pm - 2:30 pm Coffee Break Hall 4A
    2:30 pm - 3:45 pm Concurrent Workshop (Genomics): GRG (GENOMICS RESEARCH GROUP) / DSRG (DNA SEQUENCING RESEARCH GROUP) Room 214ABC

    GRG Organizer:
    John Aston

    DSRG Organizers:
    Marie Adams and Zach Herbert

    Speakers:
    Jessica Podnar
    University of Texas at Austin

    2:30 pm - 3:45 pm Concurrent Workshop (Imaging): Light Microscopy and Flow Cytometry Research Groups Room 213AB
    Organizer:
    Kristopher Kubow
    James Madison University

    Speakers:
    Kristopher Kubow
    James Madison University
    Nicolas Loof
    Children’s Medical Center Research Institute at UT Southwestern
    Additional speaker to be announced
    2:30 pm - 5:00 pm Concurrent Workshop (Mass Spectrometry): Proteomics Research Groups: PRG, iPRG, WINRoom 214D
    Organizer:
    Roy Martin, Waters Corporation

    Speakers:
    Joanna Kirkpatrick
    Leibniz Institute on Aging  – Fritz Lipmann Institute (FLI)
    Yan Wang
    University of Maryland
    Darryl Davis
    Janssen Research and Development LLC
    Benjamin C. Orsborn
    NCI Frederick
    2:30 pm - 3:45 pm Concurrent Workshop (Core Administration): THE FUTURE OF ABRF: STRATEGIC PLANNING AND BRANDING Room 212AB
    Organizer:
    Andrew Chitty
    Oregon Health & Science University
    President, ABRF

    Speakers:
    Andrew Chitty
    Oregon Health & Science University

    Chris Dillon
    University of Florida
    Ken Schoppmann
    ABRF
    3:45 pm - 5:00 pm Concurrent Workshop (Genomics): GERG (GENOME EDITING RESEARCH GROUP / GBIRG (GENOME BIOINFORMATICS RESEARCH GROUP) Room 214ABC

    GERG Organizers:
    Kym Delventhal and Elizabeth Sergison

    GBIRG Organizer:
    Christopher Mason

    Speakers:
    Daniela Bezdan
    Weill Cornell Medical College

    3:45 pm - 5:00 pm Concurrent Workshop (Imaging): Spectroscopic Imaging Room 213AB
    Organizer:
    Meredith Calvert
    Gladstone Institutes

    Speakers:
    Alex Valm
    University of Albany
    Cynthia McMurray
    Lawrence Berkeley Laboratory
    Meredith Calvert
    Gladstone Institutes
    3:45 pm - 5:00 pm Concurrent Workshop (Core Administration): Publication Tracking/Acknowledgement Room 212AB
    Organizer:
    Katherine Hale
    The University of Texas MD Anderson Cancer Center

    Speakers:
    Amanda (Nicole) White
    Cincinnati Children's Hospital Medical Center
    Caleb Smith
    University of Michigan Health System
    Vaughn Hinrichs
    Agilent Technologies, iLab Software
    Jeanne Hunter
    Forte Research
    Kelsey Rosell
    Digital Science
    Katherine Hale
    MD Anderson Cancer Center
    5:30 pm - 6:30 pm Poster Session I and Wine & Cheese Reception Hall 4A
    Authors of ODD Numbered Poster Boards Will Present
    6:30 pm - 7:30 pm Technology Showcase: Argolight
    Assure the Performance of Your Fluorescence Microscope
    Room 212AB

    Technology Showcase: Nanostring Technologies
    Morphology-driven High-Plex Spatial Analysis of Tissue Microenvironments
    Room 210AB

    Technology Showcase: BenchSci
    The Antibody Crisis: Leveraging Machine Learning for Evidence-based Antibody Search
    Room 214D

    TECHNOLOGY SHOWCASE: AGILENT TECHNOLOGIES, INC.NEW DEVELOPMENTS IN NGS SAMPLE QUALITY CONTROL – FROM FFPE RNA TO CELL-FREE DNA
    Room 213AB

    TECHNOLOGY SHOWCASE: PILLAR BIOSCIENCESMAKING PRECISION MEDICINE ACCESSIBLE WITH SLIMAMP™: ROBUST, RAPID, SINGLE-TUBE MULTIPLEX NGS PANELS
    Room 209

    TECHNOLOGY SHOWCASE: BIONANO GENOMICS
    INTEGRATING BIONANO GENOME MAPS INTO THE WORKFLOW AT MGI: GENERATING HIGH QUALITY HUMAN REFERENCE ASSEMBLIES AND DELIVERING COMPREHENSIVE STRUCTURAL VARIANT DETECTION

    Room 216

  • 7:30 am - 5:00 pm Registration Open Hall 4A
    8:00 am - 9:00 am The ABRF Annual Award for Outstanding Contributions to Biomolecular Technologies Presentation Room 214ABC
    9:00 am - 10:00 am Plenary Session III (Imaging) – Light Microscopy Room 214ABC
    Organizer:
    Rich Cole, Wadsworth Center

    Speaker:
    Erika Holzbaur
    University of Pennsylvania, Perelman School of Medicine
    10:00 am - 10:30 am Coffee Break Hall 4A
    10:00 am - 5:00 pm Exhibit Hall Open Hall 4A
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Genomics): Metagenomics Room 214ABC
    Organizer:
    Scott Tighe, University of Vermont, VT

    Speakers:
    Kasthuri Venkateswaran
    NASA-JPL
    Josh Quick
    University of Birmingham UK
    Robyn Mikita Barbato
    US Army ERDC-Cold Regions Research and Engineering Laboratory
    Ken Mcgrath
    Microba
    John Oliver
    Napsys
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Imaging and Mass Spectrometry): Imaging and Spatially Explicit Mass Spectrometry Room 214D
    Organizer:
    Christopher Anderton, Pacific Northwest National Laboratory

    Speakers:
    Ryan Kelly
    Brigham Young University and Pacific Northwest National Laboratory
    Christina Ferreira
    Purdue University
    Jared Burks
    The University of Texas MD Anderson Cancer Center
    Christopher Anderton
    Pacific Northwest National Laboratory
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Mentoring Approaches in Varied Professional Environments Room 212AB
    Organizer:
    Laura Lewis-Tuffin, Mayo Clinic

    Speakers:
    Laura Lewis-Tuffin
    Mayo Clinic
    Robert Burgoyne
    Waters Corporation
    Heather Brewer
    Pacific Northwest National Laboratory
    Paul Schwartz
    ThermoFisher
    Todd Smith
    Digital World Biology
    12:00 pm - 1:00 pm Lunch Hall 4A
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Genomics): CRISPR/Cas Technology Room 214ABC
    Organizer:
    Eric Kmiec, Christiana Care Health System

    Speakers:
    Michael Collingwood
    Integrated DNA Technologies
    C.B. Gurumuthy
    Munroe Meyer Institute for Genetics and Rehabilitation
    Shondra Miller
    St. Jude Children's Research Hospital
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Imaging): Analysis of super-resolution microscopy image dataRoom 213AB
    Organizer:
    Lisa Cameron, Duke University

    Speakers:
    Rusty Nicovich
    Allen Institute for Brain Science
    Marcel Müller
    Laboratory for Nanobiology
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Mass Spectrometry): Emerging Technologies to Bring Glycoproteomics within Reach Room 214D
    Organizer:
    Doug Sheeley, NIH NIDCR

    Speakers:
    Douglas M. Sheeley
    NIDCR, NIH
    Parastoo Azadi
    CCRC, University of Georgia
    Nicola L. Pohl
    Indiana University, Department of Chemistry
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Pathways to Sustainability: Green Lab Program, International Institute for Sustainable Laboratories (I2SL) and BETR Grants Room 212AB
    Organizer:
    Sheenah Mische
    NYU Langone Medical Center

    Speakers:
    Katherine Ramirez-Aguilar
    University of Colorado Boulder
    Sheenah Mische
    NYU Langone Medical Center
    Phil Wirdzek
    I2SL
    2:30 pm - 3:30pm Poster Session II and coffee break Hall 4A
    Authors of EVEN Numbered Poster Boards Will Present
    3:30 pm - 4:30 pm Concurrent Scientific Session (Genomics): mgrg (METAGENOMICS) AND abrf-ngs (THE ngs STUDY CONSORTIUM)

    Room 214ABC

    MGRG Organizer:
    Scott Tighe, University of Vermont

    NGS Organizer:
    Jonathan Foox, Weill Cornell Medical

        
    3:30 pm - 3:45 pm: MGRG
    Metagenomics RG study: RNA Isolation and Sequencing from Mixed Whole Cell Microbial Communities Using NGS (metatranscriptomics)
    Scott Tighe, University of Vermont

    3:45 pm - 4:05 pm: ABRF-NGS
    Jonathan Foox, Weill Cornell Medical
    A Multi-Platform Assessment of DNA Sequencing Reproducibility using Human and Bacterial Genomes

    4:05 pm - 4:20 pm: Platinum Sponsor Talk

    4:20 pm - 4:30 pm: ABRF-NGS
    Scott Jackson, NIST
    The Mosaic Challenge:  A Microbiome Interlab Study Recruiting 700 International Labs. Understanding Sources or Bias Associated with Microbiome Metagenomic Measurements

    3:30 pm - 5:30 pm Concurrent Scientific Session (Imaging): tECHNICAL CONSIDERATIONS IN OBJECT/PARTICLE TRACKINGRoom 213AB
    Organizer:
    Teng-Leong Chew, HHMI Janelia Research Campus

    Speakers:
    Teng-Leong Chew
    HHMI Janelia Research Campus
    3:30 pm - 5:30 pm Concurrent Scientific Session (Mass Spectrometry): From Precision Proteomics to Precision Medicine Room 214D
    Organizer:
    Emily Chen
    Thermo Fisher Precision Medicine Science Center

    Speakers:
    Emily Chen
    Thermo Fisher Precision Medicine Science Center
    Ian Lienert
    Biognosys Nicolai Bache, Evosep
    Andre Leblanc
    MRM Proteomics Inc.
    3:30 pm - 5:30 pm

    CONCURRENT SCIENTIFIC SESSION (Core Administration): Leadership in Science

    Room 212AB
    Organizer:
    Amanda (Nicole) White, Cincinnati Children's Hospital Medical Center

    Speakers:
    Mary Winn
    Van Andel Research Institute
    Sheenah Mische
    NYU Langone Health Center
    Nicole White
    Cincinnati Children's Research Foundation
    4:30 pm - 5:30 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Rigor and Reproducibility Practices in a Core Setting Room 214ABC
    Organizer:
    Kevin L. Knudtson, University of Iowa

    Speakers:
    Susan M. Meyn
    Vanderbilt University Medical Center
    Kevin L. Knudtson
    University of Iowa
    6:00 pm - 7:00 pm Technology Showcase: PacBio
    SeQUENCE WITH CONFIDENCE: THE NEXT EVOLUTION OF SMRT SEQUENCING
    Room 212AB

    Technology Showcase: Advaita BioinformaticsNEXT-GEN ANALYSIS OF GENOMIC VARIANTS, DIFFERENTIAL GENE EXPRESSION AND PROTEOMICS DATARoom 210AB

    TECHNOLOGY SHOWCASE: CARL ZEISS MICROSCOPY, LLC
    ZEISS ELYRA 7 WITH LATTICE SIM, A NEW PLATFORM FOR FAST AND GENTLE 3D SUPER-RESOLUTION MICROSCOPY

    Room 213AB

    TECHNOLOGY SHOWCASE: PHARMAFLUIDICS
    GAME CHANGING LC TECHNOLOGY

    Room 216

    TECHNOLOGY SHOWCASE: QIAGEN
    TITLE: TBD

    Room 209

    TECHNOLOGY SHOWCASE:10X GENOMICS 
    BIOLOGY AT TRUE RESOLUTION WITH 10X GENOMICS SOLUTIONS

    Room 214D

    7:00 pm - 8:00 pm

    DEEP STRETCH/YIN YOGA CLASS

    Room 208

    This class will consist of primarily seated poses where we focus on stretching, releasing tension and increasing flexibility and mobility. The mix of dynamic movements and longer held poses of this class is designed to balance out the intense and repetitive movements of the muscles - perfect for people who spend considerable time at a desk at work or at a conference. 
     
    The class will start with breath work and will end with a 15 minute Yoga Nidra practice to set you up for comfortable rest at night. 
    Come wearing comfortable clothes that won’t restrict movement. Please bring a pair of socks and warm clothing to keep you comfortable for the last 15 minutes of the class. Bring a yoga mat if it fit into your luggage. We will arrange for large towels with the  hotel for the class to use as well. 
     
    I am looking forward to meeting you! 

    Aniko

  • 7:30 am - 4:00 pm Registration Open Hall 4A
    8:00 am - 9:00 am Plenary Session IV – HDX and Imaging in the Core Room 214ABC
    Organizer:
    Roy Martin, Waters Corporation

    Speaker:
    Kevin Schey, Vanderbilt University
    9:00 am - 10:00 am

    CONCURRENT SCIENTIFIC SESSION(Genomics, Imaging, Mass Spectrometry, Core Administration):
    ABRF AND FASEB – A VALUED PARTNERSHIP

    Room 214ABC
    Moderator:
    Sheenah Mische, NYU Langone Medical Center

    Speakers:
    Jim Musser, President of FASEB
    10:00 am - 10:30 am Coffee Break Hall 4A
    10:00 am - 2:00 pm Exhibit Hall Open Hall 4A
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Genomics): Single Cell Genomics Applications Room 214ABC
    Organizer:
    Catharine Aquino Fournier, ETHZ

    Speakers:
    Emilio Yángüez, ETH Zurich
    Fernando Biase, Auburn University - Department of Animal Sciences
    Fan Gao, Caltech
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Imaging): Super-Resolution Alternatives Room 213AB
    Organizer:
    Lisa Cameron, Duke University

    Speakers:
    Reto Fiolka, University of Texas Southwestern Medical School
    Andrew York, Calico Life Sciences
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Mass Spectrometry): Mass Spectrometry Guided Structural Biology Room 214D
    Organizer:
    Sophie Harvey, The Ohio State University

    Speakers:
    Sheena D'Arcy, The University of Texas at Dallas
    Sophie Harvey, The Ohio State University
    Michael Marty, University of Arizona
    10:30 am - 12:00 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Make New Friends and Learn about Advanced Biotechnology Education, Shared/Core Facility Equivalents in Two-Year Colleges Room 212AB
    Organizer:
    Todd Smith, Digital World Biology

    Speakers:
    Linnea Fletcher, Austin Community College
    Tyler Drake, Austin Community College
    Abbe Kesterson, Bluegrass Community and Technical College
    Thomas C Tubon
    , Madison College
    Todd Smith, Digital World Biology
    12:00 pm - 1:00 pm Lunch Hall 4A
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Genomics, Imaging, and Mass Spectrometry): Is the Grass Really Greener? Changing Career Paths Room 214ABC
    Organizer:
    Ron Orlando, University of Georgia

    Speakers:
    Sheenah Mische, NYU Langone Health
    Brian Searle, Institute for Systems Biology
    Jack Henion, Advion
    Ron Orlando, University of Georgia
    1:00 pm - 2:30 pm Concurrent Scientific Session (Core Administration): Equipment Grants:IT'S ALL IN THE DETAILSRoom 212AB
    Organizer:
    Heather Richards, Oklahoma State University Medical Center

    Speakers:
    Michael Freitas, The Ohio State University
    Carol Lynn Curchoe, Carol Lynn Curchoe
    Heather Richards, The Ohio State University
    2:30 pm - 3:45 pm ABRF Awards Room 214ABC
    4:00 pm - 6:00 pm Members Meeting Room 214ABC
    7:00 pm - 11:00 pm Closing Program LDR & Grotto, Henry B. González Convention Center
    Don't miss the opportunity to make those last connections with attendees, speakers, and exhibitors before leaving the meeting! Complimentary drinks and hors d’oeuvres will be provided. Closing Program Ticket is included in the Full Conference Registration. Guest tickets can be purchased for the Closing Program for $80 each.